Powered by Smartsupp

Slovníček pojmů při nákupu tonerů a příslušenství k tiskárnám

„Toner“

TONER je kazeta, která se používá do laserové tiskárny. Vypadá jako černý prášek, který je v tiskárně přenášen na fotocitlivý válec pomocí elektrického pole a laserového paprsku. Z válce je potom přenášen na papír a tak vzniká konečný tisk. Tiskárny využívají buď černý toner pro tisk v černobílých tiskárnách a pro barevné tiskárny se využívá navíc žlutý, purporový a azurový toner.

„Tisková kazeta – CARTRIDGE versus TONER“

Jedná se o výměnnou část v tiskárně, která má v sobě náplň s inkoustem – u inkoustových tiskáren je to cartridge nebo v případě laserových tiskáren hovoříme o toneru.

„Tisková hlava“

Jedná se o zařízení, které provádí tiskový proces. V tiskárně dochází k vodorovnému vratnému pohybu tiskové hlavy a tak se kapky inkoustu přenášejí na tiskový papír. Tisková hlava dokáže tisknout černobíle nebo barevně.

„ORIGINÁLNÍ tisková kazeta“

Originální toner nebo cartridge je tisková kazeta vyrobená firmou, která je samotným výrobcem tiskárny. Je zde absolutní záruka kvalitního tisku, nepoškození mechaniky a bezproblémová reklamace v případě potřeby. Tyto kvality se samozřejmě odrážejí v ceně za originál.

„KOMPATIBILNÍ tisková kazeta“

Jedná se o toner nebo cartridge od jiného výrobce, než je ten originální, tudíž je to kopie. Kvalita tisku se u různých typů liší. Záleží zde na typu tiskárny i na výrobci kompatibilních tonerů nebo cartridgí. Výhodou je nižší pořizovací cena.

„RENOVOVANÁ tisková kazeta“

Jedná se o tiskovou kazetu, která byla zkontrolována, důkladně vyčištěna a následně naplněna inkoustem nebo práškem do toneru. Šetří se nejen náklady, ale také naše životní prostředí. Renovovaný toner nebo cartridge jsou tak prakticky nové výrobky za výhodnou cenu.

„Tiskový válec“

Tiskový nebo zobrazovací válec je součást tiskárny, kde se z toneru přenáší prášek před fází vypálení. Je pokryt fotocitlivou polovodivou vrstvou. Na místě, kde dopadá laserový paprsek, dochází ke změně elektrického náboje a poté se tam zachycuje tonerový prášek, a může tak být přenesen na vybraná místa papíru.

„Čip“

Jedná se o plošné elektronické zařízení, které se nachází na některých tonerech nebo cartridgích a zprostředkovává kontakt mezi tiskárnou a tiskovou kazetou.

„DUÁLNÍ tisk“

Jedná se o možnost oboustranného potisku přij ednom průchodu papíru tiskárnou. Kromě ekonomičnosti je tisk mnohem rychlejší.

„DUPLEXNÍ tisk“

Jedná se oboustranný tisk, kdy tiskárna umožňuje tisk jedné strany a následně poté hned druhé strany papíru. Opět je zde výhodou ekonomičnost.

„WiFi u tiskáren“

Jendá se o bezdrátové napojení tiskárny na PC, tj. bezkabelově. Výhodné je toto řešení především u notebooků a tabletů.

„ Pokrytí X % pro tisk Y stránek“

Procentuální pokrytí znamená procentuální potisk plochy inkoustem na 100% potištěného papíru. Pro černobílé tiskové kazety se výtěžnost stanovuje na 5% pokrytí a pro barevný tisk je to 15%. U barevné fotografie celoplošně bez okrajů hovoříme o 100% pokrytí. Při pokrytí daného procenta se potom na obalu toneru nebo cartridge uvádí na kolik stran běžného textu vystačí daná náplň.

„Zásobník“

V nabídce náplní do tiskáren se setkáte se zásobníky inkoustu bez tiskové hlavy. Někteří z výrobců používají samotatné zásobníky inkoustu a jiní mají zásobník jako součást tiskové hlavy.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení